[3] Talenty na celowniku – Reskilling – odpowiedź na brak kandydatów na rynku pracy

W obecnych czasach organizacje zmagają z wieloma wyzwaniami, jak: rozwój technologii, automatyzacja oraz brak wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie odpowiedzieć na potrzeby biznesowe wielu firm. Czy jest sposób, aby pokonać te trudności? Jednym z rozwiązań jest reskilling, który pomoże w podjęciu decyzji odnośnie tego, do jakiej roli będzie pasował pracownik oraz odpowie na pytania, czy dana osoba ma odpowiednie kompetencje oraz, czy potrafi osiągnąć sukces w nowych warunkach.

Czym jest reskilling?

Reskilling, czyli przekwalifikowanie w obrębie tego samego przedsiębiorstwa, odnosi się także do pracownika, który powraca do organizacji po dłuższej nieobecności. W takich przypadkach konieczne staje się zdobycie nowych umiejętności, aby dostosować się do wymagań stanowiska pracy. W skrócie to proces, w którym pracownicy nabywają nowe kompetencje, aby przejąć inne niż dotychczasowe zadania w firmie.

Jakie są korzyści związane z finansowaniem przekwalifikowywania się pracowników?

Inwestując w przekwalifikowanie pracowników, tworzona jest sytuacja, w której wszyscy zyskują – zarówno pracodawca, jak i pracownik. Korzyści wynikające z tego są liczne i obejmują obie strony.

Jakie są korzyści dla pracodawcy? Po pierwsze, mniejsze koszty poświęcone są na rekrutację i wdrożenie. Przeszkolenie istniejącego pracownika w nowej roli ogranicza koszty operacyjne związane z procesem przyjmowania nowych kandydatów.  Warto też dodać, że długoletni pracownik zna bardzo dobrze branże i otoczenie biznesowe. Wdrożenie jest krótsze i tańsze niż w przypadku zatrudnienia osoby spoza firmy. Podobnie sytuacja wygląda z rekrutacją. Wypełnienie wakatów przez kandydatów z zewnątrz oznacza dodatkowe wydatki na prace rekrutacyjne.

Po drugie, przekwalifikowanie pracowników często stanowi ochronę przed zwolnieniami, szczególnie podczas sytuacji takich jak likwidacja stanowisk. Kolejną korzyścią jest uznanie w oczach pracownika. Możliwość rozwijania się w nowym obszarze to cenny bonus dla pracowników. Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji pojawiły się nowe stanowiska pracy, które wymagają nabycia innych kompetencji. Dynamika jest bardzo duża, dlatego pracownicy powinni cały czas się szkolić i rozwijać.

Jakie są zatem korzyści dla pracownika? Dzięki reskillingowi pracownicy cenią sobie, iż firma inwestuje w ich rozwój oraz zatrzymują wartościowe osoby w swoich szeregach. Ważną zaletą jest fakt, że osoby zyskują zupełnie nowe umiejętności i doświadczenie z innych obszarów. Patrzą na problemy z innej perspektywy, co może mieć wpływ na ich efektywność i nastawienie. Reskilling stwarza też większą stabilność zatrudnienia. Świadomość, że ich firma jest otwarta na różne rozwiązania, zwiększa komfort pracy oraz zadowolenie.

Jak rozpocząć reskilling?

Na początku wprowadzenia reskillingu należy odkryć luki w umiejętnościach i kwalifikacjach pracowników lub całej organizacji. Warto też zdefiniować, co jest potrzebne, aby rozwijać biznes ze szczególnym podkreśleniem znaczenia kompetencji cyfrowych. Warto też na tym etapie przeprowadzić test Learning Agility Talent, który bada umiejętność zwinnej adaptacji do zmieniających się warunków z predyspozycjami do uczenia się i szybkiego przekładania nabytej wiedzy na działania w nowej rzeczywistości. Narzędzie te można wykorzystać do oceny i rozwoju menedżerów, do realizacji programów menedżerskich oraz rozwoju talentów.

Promowanie w organizacji idei lifelong learning, czyli nauki przez całe życie jest bardzo cenne.  Ważny jest również przykład – warto zadbać o rozwój osobisty jako szefa czy dyrektora HR.

Podsumowanie

Adaptowanie się do nowej rzeczywistości i potrzeba inwestowania w ciągły rozwój pracowników to tematy, które towarzyszą nam od lat. Z odpowiedzią na te potrzeby przychodzi właśnie reskilling. Dzisiejsi liderzy mają pełną świadomość, iż tylko tak mogą sprostać wymaganiom szybko rozwijających się rynków.

Jeśli zainteresował Ciebie temat reskillingu i chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj tutaj → https://talentbridge.pl/reskilling/

Jeżeli interesujesz się tematem kompetencji miękkich, zachęcam do obejrzenia sesji feedbackowej, w czasie której omówione zostały wymiary powiązane z efektywnym funkcjonowaniem człowieka w środowisku pracy. Wypełnij formularz i zobacz, w jaki sposób pracujemy z naszymi klientami:

    Sprawdź również

    Share on facebook
    Facebook
    Share on linkedin
    LinkedIn

    Jesteś: