Według badań znalezienie odpowiedniego kandydata zajmuje rekruterom 35 dni – po tym czasie dana rekrutacja kończy się sukcesem i umowa zostaję podpisana lub dochodzi do sytuacji, w której z pozoru idealny kandydat okazuje się nieodpowiednią osobą na danym stanowisku pracy. Czy możliwe jest skrócenie procesu rekrutacji przy zachowaniu jego wysokiej jakości? Z pomocą przychodzą testy psychometryczne. Sprawdź, jak je wykorzystać.
Najczęściej stosowana przez rekruterów wstępna selekcja kandydatów polega na wybraniu najlepszych CV, przeprowadzeniu wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami oraz ustaleniu z nimi oczekiwań wobec wynagrodzenia oraz zakresu odpowiedzialności. Czasami rekruter przesyła zadanie do rozwiązania lub zaprasza kandydata na tzw. assessment center. Opieranie rekrutacji wyłącznie na rozmowie kwalifikacyjnej nie przynosi dobrych rezultatów – wg badania John i Rhonda Hunter z Uniwersytetu w Michigan sama rozmowa kwalifikacyjna zwiększa prawdopodobieństwo zatrudnienia właściwej osoby jedynie o 2%.
Warto więc wdrożyć do procesu rekrutacyjnego dodatkowe narzędzia, które pozwolą na wczesnym etapie zbadać dopasowanie osobowości zawodowej kandydatów do danego stanowiska pracy.
Jak skrócić proces rekrutacyjny?
1. Sprawdź, czy w Twojej organizacji nie ma talentów
Rekrutacje wewnętrzne to wciąż najszybsza droga do zamknięcia danego procesu rekrutacyjnego. Potencjalnych kandydatów dobrze znamy, wiemy co myślą o nich przełożeni oraz współpracownicy, a także mamy pewność, że ta osoba dobrze odnajduje się w naszej kulturze organizacyjnej. Bez wątpienia do największych zalet tego typu rekrutacji należą: skrócenie czasu pozyskania pracownika, niski koszt pozyskania kandydata oraz redukcja kosztu onboardingu, a także dobry, wewnętrzny PR, bowiem przejście pracownika z jednego działu do innego postrzegane jest jako awans, co daje możliwość rozwoju zawodowego.
W celu sprawdzenia czy dany pracownik nadaje się do nowej roli możemy skorzystać z testów psychometrycznych, które wskażą nam jakie nasz kandydat ma cechy charakteru, kluczowe dla jego osobowości, czy dobrze czuje się pracując w grupie, czy też woli pracować w tzw. pojedynkę, jak radzi sobie ze stresem lub czy posiada cechy typowe dla stanowisk menedżerskich. Przykładami przydatnych testów czy kwestionariuszy mogą być testy na inteligencję (Verbal Talent), testy numeryczne (Analytical Talent), kwestionariusze osobowości (High Potential Talent).
2. Połącz szybką rekrutację z eRecruiter
Automatyzacja procesu to podstawa dzisiejszych rekrutacji. Badanie przeprowadzone przez CareerBuilder wskazuje, że automatyzacja procesów rekrutacyjnych pozwala działom HR aż o 93% skrócić czas pracy, o 71% poprawić candidate experience, o 69% zredukować ilość błędów oraz aż o 67% zwiększyć oszczędność zasobów oraz pieniędzy.
Czytaj także: Jak skrócić proces rekrutacyjny? Poznaj 4 sposoby
Jednym z popularniejszych rozwiązań ATS (ang. Applicant Tracking System – System Śledzenia Aplikacji) jest eRecruiter – system do rekrutacji online. Dzięki temu rozwiązaniu działy HR mogą prowadzić uporządkowaną bazę kandydatów, stosować spójne formularze rekrutacyjne, szybko selekcjonować kandydatów oraz kontrolować budżet rekrutacji. Dodatkową zaletą jest możliwość wdrożenia do rekrutacji testów psychometrycznych, które już na wczesnym etapie pomogą wyłonić najlepszych kandydatów. Jak to działa?
Rekruter wybiera etap rekrutacji, do którego przypisana jest automatyczna wysyłka testu rekrutacyjnego, a kandydat otrzymuje w ciągu 10 minut e-mail z zaproszeniem do jego rozwiązania. Działy HR mogą skorzystać z szerokiego wachlarza testów – możliwe jest zbadanie umiejętności analitycznych, logicznych, werbalnych, a nawet znajomości języka angielskiego czy niemieckiego. Wynik testu pojawia się w odpowiedniej notatce w systemie eRecruiter, a rekruter od razu otrzymuje informację czy dany kandydat faktycznie posiada kompetencje, o których mówi w CV.
3. Wprowadź na stałe do rekrutacji testy psychometryczne
Czy wiesz, że testy kompetencyjne są w stanie odrzucić blisko 50% kandydatów już na wczesnym etapie rekrutacji? Efekt ten wynika z faktu, że testy sprawdzają faktyczną znajomość wskazanych w CV kompetencji. Poprawnie skonstruowane testy nie są ogólnodostępne, a za ich stworzenie odpowiadają najczęściej psychologowie, którzy dobrze znają naturę ludzką.
Czytaj także: Po czym poznać, że dany test spełnia kryteria psychometryczne?
Dodatkowo, ze względu na bardzo dużą pulę pytań oraz dostosowanie ich do poziomu kompetencji kandydata, nie jest możliwe, że dwóch kandydatów otrzyma taki sam test. Przy pomocy testów psychometrycznych możemy zbadać bardzo dużo kompetencji – od analitycznych, numerycznych, logicznych, werbalnych, czytania ze zrozumieniem, po te sprawdzające faktyczną znajomość języków obcych, czy też cechy osobowości i umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Z kolei testy dostosowane do potrzeb organizacji pozwalają sprawdzić jak kandydat odnalazłby się w środowisku danej firmy, jak poradziłby sobie z codziennymi zadaniami oraz czy w danej organizacji rozwijałby swoje kompetencje. Niewątpliwą zaletą testów jest ich postać online. W dobie zdalnych rekrutacji bez wątpienia możliwość wysłania linku do testu stanowi nie lada ułatwienie oraz skraca czas pracy rekrutera.
Czytaj także: Jakie kompetencje bada test psychometryczny?
4. Monitoruj efekty i modyfikuj procesy rekrutacyjne
O procesie rekrutacyjnym przeprowadzonym z sukcesem możemy mówić w sytuacji, gdy widzimy mierzalne efekty naszych działań. W swojej pracy powinniśmy stosować KPI oraz regularnie śledzić dane po to, by wyciągać wnioski oraz usprawniać prowadzone przez nas procesy. Jak możemy to robić?
1. Sprawdzaj ile czasu zajmuje pozyskanie kandydata tradycyjnymi metodami, a ile przy wdrożeniu automatyzacji czy testów online, badających jego kompetencje.
2. Sprawdzaj na ile wyniki otrzymane z testów rekrutacyjnych pozwalają przewidzieć efektywność kandydata po 3 i 6 miesiącach pracy.
3. Sprawdzaj jak rekrutacja kandydatów z najlepszymi wynikami testów kompetencyjnych wpływa na poziom rotacji w firmie.
4. Monitoruj dalsze losy pracowników, by wiedzieć czy profil przedstawiony w raporcie z testów faktycznie sprawdził się w Twojej organizacji.
Biznes od lat dąży do upraszczania i skracania procesów, również tych skupionych na pozyskiwaniu pracowników. Zwłaszcza w dobie rekrutacji online szybkość oraz dokładność odgrywają coraz większe znaczenie. Warto więc rozważyć wprowadzenie na stałe do rekrutacji procesów automatyzacji np. w postaci testów online, by pozyskiwać najlepsze talenty z rynku pracy.