Jak zorganizować i przeprowadzić skuteczne programy talentowe?

Jak wyłaniać i pielęgnować młode talenty? Jak efektywnie zarządzać talentami? Jakie działania podjąć, by zdobyć jak najwięcej kandydatów zainteresowanych udziałem w programie talentowym? Na te i inne pytania odpowiedzi szukała nasza psycholog, ekspertka Learning Agility Monika Marciniak w rozmowie z Justyną Kudaj, Senior Specialist – Talent Acquistion & Employer Branding, T-Mobile.

Rozpoczęcie ścieżki zawodowej w trakcie studiów lub krótko po nich bywa dla kandydata niezwykle trudnym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą programy talentowe, które mają przynieść pozytywne rezultaty firmie, ale też szukającym pracy. Jednym z ciekawszych programów na rynku jest Magenta Talents Squad, organizowany przez T-Mobile.

Monika: Jak wygląda historia programów talentowych w T-Mobile oraz jakie cele jej przyświecają?

Justyna: Na początku września 2023 r. rozpoczęła się już druga edycja programu, do której zgłosiło się 282 osoby. Celem programu dla firmy jest zwiększenie zróżnicowania zespołu i generowanie nowych, innowacyjnych pomysłów. Natomiast studenci oraz absolwenci chcą zdobyć cenne doświadczenie zawodowe oraz sprawdzić swoje umiejętności – do wyboru mają 8 ścieżek biznesowych.

Monika: Jak wyglądała rekrutacja do programu?

Justyna: Proces rekrutacyjny składał się z 4 etapów. W pierwszym należało wypełnić formularz rekrutacyjny, w którym znajdowało się zapytanie o j.angielski, wybranie ścieżki, wykonanie krótkiego zadania logiczno-matematycznego i potwierdzenie warunków. Przy wyborze kandydatów do II etapu rekruterzy kierowali się ich potencjałem.

Brana pod uwagę była motywacja, zaangażowanie, ale też dodatkowe aktywności na uczelni i pasja. Konkretne umiejętności czy doświadczenie nie było najważniejsze. W II etapie 69  kandydatów rozmawiało z rekruterami i musieli również wykonać  testy psychometryczne.

Monika: Jakie testy psychometryczne zostały użyte podczas rekrutacji?

Justyna: W naszej rekrutacji używaliśmy dwóch testów. Jednym z nich był Talent Intelligence, który stanowi połączenie testów Analytical Talent, Logical Talent oraz Verbal Talent. W ramach badania mieliśmy okazję sprawdzić kandydata pod kątem umiejętności podejmowania decyzji na podstawie danych i ich interpretowania, logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem i szybkiego analizowania informacji.

Drugim testem, jaki rozwiązywali uczestnicy był Learning Agility Talent. Celem było zbadanie funkcjonowania kandydata w nagłych zmianach, ale także predyspozycje do roli liderskich. Test też bada chęć skonfrontowania się z nieznanym oraz czy dana osoba jest elastyczna, dynamiczna lub produktywna.

Testy zostały wysłane do kandydatów po odpowiednim kliknięciu przycisku w systemie rekrutacyjnym. Na maila każdego z nich przyszedł link do zadania z testem, który zawierał krótką instrukcję. Kandydaci mieli 48 godzin na wykonanie zadania. Responsywność była bardzo duża. Jesteśmy zadowoleni z przeprowadzenia testów. Pomiędzy ich rezultatami, a końcowymi informacjami od liderów występowała duża korelacja. Dodatkową zaletą był fakt, że po rozwiązanym teście wyniki były wysyłane zarówno do nas, jak i do osoby badanej.

Monika: Jak wyglądał końcowy etap rekrutacji?

Justyna: Po rozwiązaniu testów przyszedł III etap i był to czas na rozmowę  z liderami ścieżek. Do tego etapu przeszło 31 osób. IV etap to panel finałowy przed członkami zarządu (18 kandydatów – po 2 z każdej ze ścieżek). Każdy z ubiegających się o pracę miał 3 minuty, żeby zaprezentować swoje zainteresowania. 3 minuty prezentował koncepcję, która dotyczyła propozycji zmian w T-Mobile. A ostatnie 4 minuty to czas na rozmowę z zarządem firmy. Całe spotkanie odbywało się w języku angielskim. Sprawdzane zostały u kandydata takie cechy jak: odporność na stres, kreatywność oraz poziom językowy.

Monika: Czy nowe osoby miały mentora i jak wyglądał proces onboardingu? W jaki sposób też monitorujecie postępy nowych osób?

Justyna: Przez pierwsze 3 miesiące odbywa się onboarding w ramach ścieżki pod okiem lidera. Przez ten czas uczestnik programu ma szansę poznać firmę, a przede wszystkim własne możliwości. Po tym okresie czasowym następuje rozmowa i pracownik zostaje zaangażowany w nowe wyzwania. Lider jest bardzo ważną osobą, ponieważ odpowiedzialny jest za monitorowanie działań i przekazywanie wiedzy i informacji. Współpraca trwa 12 miesięcy na umowę o pracę, każdy też posiada dostęp do wszystkich benefitów, możliwa jest praca zdalna, a wynagrodzenie wynosi 6500 brutto.

Monika: Jak wyglądała promocja programu?

Justyna: Zależało nam, aby dostosować komunikację do nowego pokolenia. Zdecydowaliśmy się na nowoczesną stronę, krótkie opisy i przyciągające uwagę grafiki. Opisy ścieżek zawierały 1 zdanie oraz 3 hasztagi. Współpracowaliśmy z 16 biurami karier, ale największe zainteresowanie wywołała kampania na social mediach.

Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru osób do naszego programu. Odpowiednie przeprowadzenie onboardingu oraz testy, dzięki którym mogliśmy poznać cechy charakteru oraz umiejętności kandydatów, miały w całym procesie ogromne znaczenie. Efektem było dołączenie do firmy osób kreatywnych i niebojących się mówić to, co myślą – właśnie takie były nasze oczekiwania tworząc ten program. Liczę, że z każdym rokiem będzie coraz większe zainteresowanie.

Link do webinaru znajdziesz tutaj: https://talentbridge.pl/programy-talentowe-t-mobile-wywiad-on-line/

Sprawdź również

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Jesteś: