[ARTYKUŁ] O nowoczesnej rekrutacji na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie do działów finansowych dużych firm

Czy wysoki poziom zdolności myślenia analitycznego to najważniejsza kompetencja charakteryzująca talenty z dziedziny finansów? Jakie strategie stosować, aby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników? Jak obecnie kształtuje się rynek pracy w branży finansowej? Na te pytania odpowiedzi szukała nasza psycholog, ekspertka Learning Agility Monika Marciniak w rozmowie z Moniką Łosiewicz, menedżerką ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton.

Specjaliści ds. finansów są niezwykle cenni dla sektora inwestycji, finansów i ogólnie rozumianego biznesu. Wykonywana przez nich praca, polegająca na gromadzeniu, przetwarzaniu i analizie danych obarczona jest dużą odpowiedzialnością. Obecnie rynek finansowy zmaga się z wieloma wyzwaniami. Dowiedz się, jak sobie radzi z nimi firma Grant Thornton i jakie działania podejmuje, aby przyciągnąć utalentowanych pracowników.

Monika M: Już od wielu lat jesteś w strukturach firmy Grant Thornton. Powiedz proszę, jak wygląda aktualna sytuacja w sektorze finansowym?

Monika Ł: W Grant Thornton, co miesiąc prowadzimy z firmą Element badania, w których analizujemy liczbę ofert pracy. Wyniki są niepokojące liczba ofert spada. W grudniu 2023 jest mniej o 30% ofert w porównaniu z grudniem 2022 tendencja jest spadkowa. Również to odczuwam liczba projektów rekrutacyjnych jest znacznie mniejsza niż rok temu. Ofert na stanowiska księgowe jest o 50% mniej. Pracodawcy cały czas zatrudniają, ale panuje trend rozwijania pracowników w środku organizacji, ale warto zaznaczyć, że wciąż to nie jest rynek pracodawcy. Pytanie tylko – jakich kandydatów szuka pracodawca? Jakość aplikacji jest niewystarczająca, trudno znaleźć osobę, która spełnia wymagania stuprocentowe na dane stanowisko.

Monika M: Z czego wynika trend spadkowy?

Monika Ł: Wynika to z sytuacji na rynku pracy: wzrostu kosztów dla przedsiębiorców, wysokiej inflacji, podniesienia płacy minimalnej oraz wzrostu stóp procentowych. Coraz trudniej jest utrzymać pracownika. 

Monika M: Jakie są oczekiwania od specjalisty do spraw finansowych? Czy większa uwaga skierowana jest na zatrudnianie osób z doświadczeniem, czy jednak młode osoby też mają szansę znaleźć zatrudnienie?

Monika Ł: W oczekiwaniach dominuje doświadczenie, dalej wykształcenie i szereg umiejętności “miękkich”. Te ostatnie są niezwykle ważne w obecnych czasach. U nas zdolność myślenia analitycznego oraz Learning Agility są niezwykle ważne. Utalentowany pracownik powinien uczyć się nowych rzeczy, ale również szybko się ich oduczyć i nauczyć się innego sposobu działania. Obecnie żyjemy w środowisku ciągłych zmian i ta umiejętność dostosowania się do nowych warunków jest bardzo ważna. Często też słyszę od swoich współpracowników, którzy mówią: “Monika, daj mi człowieka, który myśli, a resztę go nauczymy”. Kluczowe u kandydatów są umiejętności analitycznego myślenia, wyjście z inicjatywą oraz zauważenie licznych powiązań. 

Monika M.: W jaki sposób jesteście w stanie to zweryfikować w czasie procesu rekrutacyjnego?

Monika Ł: My kompetencje analityczne badamy testami psychometrycznymi. W obszarach finansowych korzystamy z testów Analytical Talent oraz Learning Agility Talent. Ten pierwszy wspomaga nas w mierzeniu umiejętności: logicznego myślenia, rozumienia zależności pomiędzy procesami, znajdowania brakującej wartości w procesie logicznym oraz oceny, czy dany proces myślowy jest poprawny. Natomiast Learning Agility Talent to pożądana kompetencja, która na każdym poziomie jest istotna. Łączy ona umiejętność zwinnej adaptacji do zmieniających się warunków z umiejętnością zwinnego uczenia się i szybkiego przekładania nabytej wiedzy na nowe działania.

Monka M: Jak reagują kandydaci na wypełnienie testów kompetencyjnych?

Monika Ł: Jeśli test jest krótki i wypełni się go szybko, to nie ma problemu. Kandydaci są przyzwyczajeni, nie spotkałam się, że nie chcą podejść do wypełnienia testu. Jedynie czego oczekują to feedbacku, chcą poznać wyniki kwestionariuszy i dowiedzieć się czegoś o sobie. 

Monika M: Jaką postawę mają kandydaci na rynku? Jakich warunków oczekują wobec nowego pracodawcy?

Monika Ł: Oczekują coraz wyższego wynagrodzenia, a zatem nie idą rosnące kompetencje. Ważna jest też komunikacja, są ciekawi, jak będzie wyglądać ich praca, chcą poznać swojego przełożonego. Oczekują pracy zdalnej lub hybrydowej. My przeprowadzamy rekrutacje zdalne, co jest odpowiedzią na potrzeby kandydatów. Zapraszamy często na spotkanie stacjonarne dopiero na ostatnim etapie. Podsumowując, rekrutacje zdalne są świetnym rozwiązaniem są szybsze oraz mniej czasochłonne.

Monika M.: Czy jest zainteresowanie wśród młodych osób kierunkami finansowymi?

Monika Ł: Myślę, że jest wciąż duże zainteresowanie i nie brakuje kandydatów. Jedynie spadki widoczne są w obszarze audytu. Coraz mniej jest osób, które chcą iść tą ścieżką jest trudna i czasochłonna. Widać też mniejsze zainteresowanie studiami magisterskimi. Często po I stopniu młode osoby rozpoczynają drogę zawodową, co jest niepokojącym zjawiskiem dla Uczelni Wyższych.

Monika M: Czy programy stażowe cieszą się zainteresowaniem u młodych osób?

Monika Ł: Studenci mówią, że brakuje program stażowych, które dotyczyłyby pracy na niepełny etat. Młode osoby chcą łączyć studia z pracą. W Grant Thornton również mamy ofertę stażów. To świetna forma, aby student poznał organizację, sprawdził się, to czas, w którym można popełniać błędy. 

Podsumowując, rekrutacja specjalistów w branży finansowej jest obecnie prawdziwym wyzwaniem dla pracodawców. Utrudnieniem jest sytuacja ekonomiczna, ale też coraz większe oczekiwania kandydatów oraz wejście na rynek nowego pokolenia. Staramy się odpowiadać na obecne wyzwania, tworząc niestandardowe formy rekrutacji, jak: warsztaty, symulacje, czy konkursy. W tym obszarze trzeba mieć otwartą głową, żeby sprostać potrzebom XXI wieku.

Aby dowiedzieć się o tej tematycę więcej, zapisz się do obejrzania naszego webinaru: https://talentbridge.pl/o-nowoczesnej-rekrutacji-specjalistow-i-menagerow/

Sprawdź również

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Jesteś: