Rzetelny test z języka angielskiego to mrzonka?

Blisko połowa osób mylnie podaje w CV swój poziom znajomości języka angielskiego. Na rynku bez problemu znajdziemy testy online sprawdzające kompetencje w tym zakresie, jednak jak pokazuje doświadczenie testy te są często ogólnodostępne, powtarzalne, zbyt ogólne, by można mówić o ich rzetelności. Czy test online z języka angielskiego może być skuteczny?

Pracując w międzynarodowych firmach lub z zagranicznymi klientami, zależy nam na pozyskaniu najlepszych kandydatów z rynku. Idealny profil kandydata posiada kierunkowe wykształcenie wyższe, kilka lat doświadczenia na danym stanowisku pracy, dobrą znajomość języka obcego (preferowany język angielski) oraz wysoko rozwinięte kompetencje np. miękkie. Analizując CV szukamy potwierdzenia posiadanych umiejętności, jednak czy zapisaną deklarację możemy traktować jako potwierdzenie?

Z pomocą przychodzi wówczas rozmowa telefoniczna czy bezpośrednie spotkanie z kandydatem, podczas których możemy sprawdzić faktyczną znajomość np. języka angielskiego. Przeciętny proces rekrutacyjny trwa 35 dni, a rozmowa rekrutacyjna jedynie o 2% zwiększa szanse zatrudnienia danej osoby. Dane te pokazują, jak skuteczna w rekrutacji może okazać się automatyzacja. O ile nie uda nam się szybko wdrożyć mechanizmu analizującego CV, o tyle możemy wdrożyć wygodną i skuteczną metodę weryfikacji kompetencji – testy psychometryczne online. Dzięki nim już na etapie selekcji kandydatów otrzymamy tylko wartościowe aplikacje. Co rynek oferuje w zakresie sprawdzenia znajomości języka angielskiego?

Test z angielskiego oferowany przez szkoły językowe

Myśląc o teście językowym w pierwszej kolejności pomyślimy o tym oferowanym przez szkoły językowe. Najczęściej korzystają z niego osoby, które chcą zapisać się na kurs. A co z kandydatami do pracy? Doświadczenie pokazuje, że deklarują oni w CV poziom znajomości języka, który pamiętają jako ostatni. W efekcie część z nich zawyża swoje umiejętności, a część zaniża. Powodem tego jest chęć pokazania się w lepszym świetle, chęć bycia zatrudnionym w danej organizacji, czy brak świadomości, że nieużywany język bywa zapominany.

Czy gdyby kandydaci korzystali z tych testów językowych byliby bardziej świadomi swoich kompetencji? Nie do końca. Co prawda, pokazują one ogólny poziom kompetencji, ale nie biorą pod uwagę, że dana osoba mogła „strzelać” i tym samym udzielić poprawnych odpowiedzi. Dodatkowo, testy te często mają ten sam zestaw pytań, który jest ogólnodostępny i co istotne nie zawierają żadnego naukowego potwierdzenia, że spełniają wymogi testów kompetencyjnych.

Czytaj więcej: Po czym poznać, że test spełnia kryteria psychometryczne?

Skuteczny test sprawdzający znajomość języka angielskiego

Przykładem rzetelnego narzędzia psychometrycznego do badania kompetencji w zakresie znajomości języka angielskiego jest English Language Talent. Test bada wiedzę kandydata z 5 obszarów:

– listening (słuchanie ze zrozumieniem)

– grammar (stosowanie poprawnych reguł gramatycznych)

– reading (czystanie ze zrozumieniem krótkich, kilkuzdaniowych tekstów)

– vocabulary (znajomość słownictwa)

– writing (umiejętność pisania w obcym języku)

Kandydat już na początku testu jest proszony o wskazanie swojego poziomu znajomości języka angielskiego – od B1 do C2. Test składa się z 42 zadań, a na jego rozwiązanie kandydat ma 36 minut. W ramach poszczególnych bloków kandydat otrzymuje losowane przez system zadania z puli 200 pytań. W zależności od tego, jak sobie z nimi radzi, kolejne zadania losowane są z puli trudniejszych, łatwiejszych lub zbliżonych stopniem trudności pytań. Test został zbudowany w oparciu o teorię odpowiedzi na pozycje (IRT).

Czytaj więcej: Technologia IRT w testach psychometrycznych

Stosowane pule zadań są liczne, zatem istnieje bardzo mała szansa, że dwie osoby otrzymają identyczne zadania. Po rozwiązaniu testu, zarówno kandydat, jak i rekruter otrzymują raport ze wskazaniem faktycznego poziomu znajomości języka obcego.

Podsumowując, rzetelny test powinien dostosowywać się do poziomu umiejętności kandydata, maksymalnie ograniczać ryzyko oszustwa i wskazać dokładny poziom posiadanej kompetencji. Tylko w ten sposób możemy trafnie ocenić kompetencje naszego kandydata i na podstawie „twardych danych” podjąć decyzję o jego zatrudnieniu.


Sprawdź również

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Jesteś: