Wstęp
Koncepcja Learning Agility jest niezwykle cenna w selekcji i rozwoju liderów, menedżerów oraz pracowników, umożliwia identyfikację i rozwijanie ich talentów w bardziej efektywny sposób.
Learning Agility to chęć oraz zdolność do uczenia się, następnie zastosowania zdobytej nauki w skutecznym działaniu w nowej, występującej po raz pierwszy sytuacji.
Learning Agility stało się pożądaną koncepcją nie tylko u menedżerów, ale również u pracowników niższego szczebla. Jak wyłaniać i rozwijać nowoczesnych liderów w organizacji?
W niniejszym case study przedstawimy, jak znana firma z sektora pożyczek pozabankowych wykorzystuje testy Learning Agility Talent do weryfikacji i rozwijania talentów u menedżerów i dyrektorów wysokiego szczebla.
Charakterystyka klienta:
Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 11 krajach na całym świecie. W Polsce Provident funkcjonuje od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezeską Zarządu jest Agnieszka Kłos-Siddiqui.
Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową – dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także kartę Provi Smart.
Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. Za lata 2014, 2015 oraz 2017, 2018, 2019 otrzymał tytuł „Etyczna Firma” przyznawany przez redakcję dziennika „Puls Biznesu”, a w roku 2020 i 2022 tytuł Super Etycznej Firmy. Firma dziesięciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2023).
Cel i wyzwanie:
Provident w prowadzonych rekrutacjach na stanowiska menedżerskie i dyrektorskie potrzebował profesjonalnego narzędzia, które pozwoliłoby rzetelnie zbadać predyspozycje oraz kompetencje kandydatów. Jest to bardzo ważne z dwóch powodów: po pierwsze – na ile firma może spełnić oczekiwania danego kandydata, a po drugie – na ile kandydat jest dopasowany do zespołu oraz do organizacji.
Provident stawia na partnerstwo w relacji pracodawca – pracownik. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu kandydata do danego stanowiska możliwe jest zbudowanie, utrzymanie i rozwój dobrych, długofalowych relacji i satysfakcji z pracy.
Firmie zależało również na tym, aby sprawdzić potencjał kandydatów, ich dopasowanie do rodzaju wykonywanej pracy oraz docelowo zapewnić im odpowiednią ścieżkę rozwoju. Dodatkowo bardzo istotne było to, aby zweryfikować, czy dany kandydat może spełnić wymagania, jakie stawiane są osobom w rolach liderskich.
Rozwiązanie
Po analizie potrzeb klienta zaproponowaliśmy wprowadzenie testów Learning Agility Talent, które usprawniają proces rekrutacji i dostarczają pożądanych informacji na temat kompetencji i potencjału kandydatów, a także pozwalają rozwijać wskazane obszary u pracowników.
Na czym polega test Learning Agility Talent?
Kandydat otrzymuje indywidualny link do testu online, który składa się z 47 bloków pytań. Rozwiązanie testu zajmuje kandydatom średnio 25 minut.
Nasze narzędzie jest wykorzystywane do oceny i rozwoju menedżerów, do realizacji programów menedżerskich oraz rozwoju talentów. Dzięki skorzystaniu z tego rozwiązania firmy poznają natężenie takich umiejętności jak:
- Change Agility
- People Agility
- Mental Agility
- Results Agility
- Self-awareness
Więcej na temat rozwiązania znajdziesz na stronie: https://talentbridge.pl/learning-agility-talent/
Jak klient wykorzystuje testy Learning Agility?
Rekrutacje
Kwestionariusz jest wykorzystywany w rekrutacjach na wyższe stanowiska menedżerskie, jako jeden z etapów procesu selekcji. Osoby, które pozytywnie przeszły rozmowy kwalifikacyjne i zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu selekcji, otrzymują link do testu. Wyniki pozwalają rekruterom zebrać więcej informacji o kandydacie oraz uzyskać lepszy obraz jego umiejętności i predyspozycji. Wyniki kwestionariusza są cennym, dodatkowym źródłem wiedzy na temat kandydata i pomagają podjąć decyzje, których kandydatów zaprosić do kolejnych rozmów. Wątpliwości i pytania dotyczące wyników testu kandydata można rozwiać podczas kolejnych rozmów kwalifikacyjnych.
Po przeprowadzonym badaniu Learning Agility wśród kandydatów aplikujących do Providenta otrzymujemy informacje zwrotne od rekruterów i menedżerów, którzy bardzo pozytywnie oceniają to narzędzie. Dzięki każdorazowemu feedbackowi kandydaci wypełniający test dowiadują się, nad którymi kompetencjami mogą popracować oraz jakie są ich mocne strony.
Rozwój pracowników
“Gdy patrzymy na wyniki badania, widzimy, na ile dobrze dana osoba będzie się czuła w nowej roli. Dzięki dopasowaniu kompetencji kandydata do danego stanowiska uzyskujemy sytuację win-win. Pracownik otrzymuje dostosowany do siebie plan wdrożeniowy i rozwojowy, a my zyskujemy zaangażowanego pracownika, który z dużym prawdopodobieństwem osiągnie sukces. Dzięki temu minimalizujemy procent rotacji w zespołach.” – mówi Dorota Sobiesińska Ekspert ds. Rozwoju i Rekrutacji w Provident.
Wyniki testu Learning Agility Talent pozwalają ukierunkować karierę pracownika w firmie Provident. Dzięki szczegółowym raportom oraz pełnej informacji zwrotnej pracownicy wiedzą, jakie są ich mocne strony i nad jakimi obszarami powinni pracować. To pozwala zbudować lepszy program wdrożeniowy na dane stanowisko. Menedżerowie wyposażeni w raporty kompetencji pracowników, wiedzą, na co zwrócić uwagę we współpracy i jak zbudować ścieżkę rozwoju danej osoby.
Przykładowo – wiedząc, że u danego kandydata obszar samoświadomości wymaga poprawy, wiemy, jakie działania wprowadzić, by pomóc mu w pracy nad daną kompetencją.
Co klient sądzi o rozwiązaniu?
Według przedstawicielki firmy Provident, testy Learning Agility Talent są pomocnym narzędziem dla rekruterów. To także wsparcie dla menedżerów, którzy otrzymują informacje dotyczące predyspozycji i preferencji kandydata i dopasowania do danego stanowiska. Dzięki temu wiedzą, jak pracować i rozwijać talent danego pracownika, np. jeśli wskaźnik dotyczący siły wytrwałości jest niski, to menedżer wie, że warto rozkładać cele długofalowe na mniejsze zadania.
Efekty z wprowadzenia testów:
- Badanie potencjału kandydatów w dowolnym czasie i miejscu.
- Porównanie potencjału różnych kandydatów aplikujących na to samo stanowisko.
- Zatrudnienie osób z odpowiednimi kompetencjami.
- Zmniejszenie ryzyka przeprowadzenia ponownej rekrutacji.
- Zadowolenie kandydatów z otrzymanego feedbacku.
- Informacje, nad jakim obszarem kompetencji powinien popracować kandydat.
- Planowanie programów, które pomogą kandydatom rozwijać się w danym obszarze.
Podsumowanie:
Przeprowadzenie testów Learning Agility Talent to doskonały sposób sprawdzenia potencjału kandydatów i pracowników. Wiedza otrzymana z raportu pozwala firmie zarówno na budowanie długofalowych relacji z pracownikami, jak i na tworzenie zróżnicowanych i dynamicznych zespołów.
Testy Learning Agility Talent skupiają się na otwartości na nowe wyzwania oraz na mierzeniu zdolności adaptacyjnych, które są niezwykle ważne w dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym, gdzie zmiany są nieuniknione.
Przeprowadzenie takiego testu pozwala firmie poznać potencjał kandydata lub pracownika do szybkiego uczenia się, adaptacji do nowych sytuacji oraz podejmowania efektywnych decyzji w zmiennych warunkach. Raport zawiera analizę silnych stron i obszarów rozwoju. Pozwala to firmie na lepsze dopasowanie odpowiednich zadań, projektów oraz roli do umiejętności i potencjału kandydata.
Dzięki temu pracownicy mają szansę na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i rozwijanie się w sposób, który jest dla nich najbardziej efektywny. To z kolei wpływa na zwiększenie zaangażowania, motywacji i zmniejszenie rotacji pracowników.
Dodatkowo wprowadzenie różnorodności w zespołach jest kluczowe dla rozwoju innowacyjności i kreatywności w organizacji.
Chcesz dowiedzieć się, jak wprowadzenie testów kompetencji pomogłoby Ci zoptymalizować proces rekrutacji? Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć owocną współpracę i zwiększyć potencjał Twojej organizacji!